2017 YILI MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ TUTARI TABLOSU

eTA, 2017 yılı yeni başlamışken şoförlerimizin dikkat etmesi gereken konuları aktarmaya devam ediyor. Bu yazımızda her yılın ilk ayı unutulmaması gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni anlatacağız. Motorlu taşıtlar vergisi, Karayolları Trafik Kanunu'na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları; Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler, liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtlarının tabi olduğu vergilendirmedir. Otomobil, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon, kamyonet ve çekici gibi pek çok araç türü motorlu taşıtlar vergisi ödemekle mükellef araç türleridir.
Ödenecek olan motorlu taşıtlar vergisi öncelikle, aracın cinsine göre kanunda belirtilen tarifelere göre belirlenmektedir. Örneğin aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre belirlenmiş olan kanunda belirli tarifeler bulunmaktadır. Kamyon, kamyonet ve otobüslerde, aracın yaşına ve azami toplam ağırlığına bakılarak motorlu taşıtlar vergisi hesaplanmaktadır.
Motorlu Taşıtlar Vergisi her yılın Ocak ayında tahakkuk edilir. Ocak ve Temmuz ayları içerisinde iki eşit taksitte aracın bağlı bulunduğu Vergi Dairesine veya Motorlu Taşıtlar Vergisi tahsilat yetkisi verilen banka şubelerine makbuz karşılığı ödenir. Vadesi geçen borçların ödenmesi vergi dairelerine yapılır. Ancak, içinde bulunulan yıla ait motorlu taşıtlar vergisinin 1.ve 2. taksitlerinin sürücüler tarafından süresinde yatırılmaması, halinde, vadesi geçmiş bu vergiler gecikme zammı uygulanarak motorlu taşıtlar vergisi tahsilat yetkisi verilen banka şubelerine ödenebilir.
Kamyon, kamyonet, çekici ve benzerleri için taşıtın yaşı ve azami toplam ağırlığa göre düzenlenen farklı motorlu taşıtlar vergisi miktarları şöyledir:

eTA

TANITIM FİLMİ

FACEBOOK’TA ETA

;

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinizde çerezler ile toplanan kişisel verileriniz Veri Politikası-Bilgilendirmede belirtilen amaçlar ve yöntemlerle mevzuatınıza uygun olarak kullanılacaktır.