KOBİ'ye elektronik taşıma ağı - Sabah Gazetesi - 05.01.2016

17 bin kamyoncunun üye olduğu elektronik taşıma ağı, KOBİ'lerin ulaşım maliyetlerini ciddi oranlarda aşağı çekti. Sistemin yakın zamanda farklı sektörlerde de uygulanması planlanıyor

Türkiye ekonomisinin dinamosu KOBİ'ler teknoloji odaklı çözümlerle verimliliklerini artırmaya odaklandı. Bu alanda hayata geçirilen projeler sayesinde enerji kullanımından, istihdama kadar birçok alanda maliyet avantajı sağlanıyor. Yakın zaman önce Borusan Lojistik'in GOSB Teknokent'te geliştirdiği elektronik taşımacılık ağı (eTA) bu anlamda önemli bir başarı yakaladı. KOBİ'leri ve nakliyat hizmetlerini sanal ortamda buluşturan proje, taraflara maliyet avantajı sunuyor.
YENİ FIRSATLAR GETİRECEK Özellikle kamyonların yük taşıyarak gittiği yerden boş dönmesinin önüne geçen sistem, nakliyenin 7 gün 24 saat izlenebilmesine de olanak sağlıyor. Sistemin asıl umut vaat eden yanı ise yakın zamanda bu ağın taşımacılıkla sınırlı kalmayıp, KOBİ'lerin tüm ticaretinin sanal ortamda izlendiği ve buna göre bir ticaret altyapısının işleyeceği yapıya dönüşecek olması. Bu sayede sadece ulaşım değil, makine teçhizat alımından, yeni ihracat pazarlarına kadar hemen her alanda verimlilik artışı yaşanabileceğini ifade eden eTA Genel Müdürü Hamdi Erçelik, "Sistem önemli bir maliyet avantajı sağlıyor. Ayrıca projemiz ticaretin birçok alanında verimlilik sağlayacak potansiyele sahip. Bunlar üzerine de çalışıyoruz" dedi.
GÜNDE 3 BİN SEFER YAPILIYOR ETA'da günde 3 bin aracın sefer yaptığını söyleyen Erçelik, "Sistemde KOBİ'lerin malları sigortalanıyor. Araçta arıza varsa veya sorun çıkarsa yerine hemen yenisi bulunuyor. 2015'te 3 kat büyüme gösterdik. 2016 da ise 4 katlık bir büyüme planlıyoruz. İstihdamımız da hızla artacak" dedi. 17 BİN KAMYONCU CEBE TAŞINDI Ciro: 15.5 milyon TL Sefer sayısı: 16.000 sefer ETA'ya kayıtlı müşteri sayısı: 4.600 ETA'ya kayıtlı kamyoncu sayısı: 17.500
Kaynak: //www.sabah.com.tr/ekonomi/2016/01/05/kobiye-elektronik-tasima-agi 

eTA

TANITIM FİLMİ

FACEBOOK’TA ETA

;

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinizde çerezler ile toplanan kişisel verileriniz Veri Politikası-Bilgilendirmede belirtilen amaçlar ve yöntemlerle mevzuatınıza uygun olarak kullanılacaktır.