TÜİK 2014 yılı için KOBİ istatistiklerini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Ekim 2014’te açıkladığı geçmişe yönelik istatistiklere göre, 2012 yılında sanayi ve hizmet sektörlerinde toplam 2.646.117 KOBİ faaliyet gösterdi. Bu yıl için KOBİ’lerin en çok faaliyet gösterdiği alan ise ticaret sektörü oldu. Öte yandan 2013 yılı içindeki toplam ihracatın %59,2’lik dilimi KOBİ’ler tarafından gerçekleştirildi. KOBİ’lerin ithalattaki payı ise %39,9 olarak açıklandı.
2013 dış ticaret verilerine göre, ülke ihracatının yarısından fazlasını gerçekleştiren KOBİ’lerin dış ticaret partnerleri arasında %45,9’luk pay ile Avrupa ülkeleri en ön sırada yer aldı. 
Bunların yanı sıra toplam girişimler arasında KOBİ’lerin istihdama katkısı %75,8 ile gerçekleşerek ülke ekonomisine bu yöndeki katkıları artış gösterdi.
İstatistiklerin tamamı için TÜİK resmi websitesini ziyaret edebilirsiniz.
Kaynak: TÜİK, TOBB

eTA

TANITIM FİLMİ

FACEBOOK’TA ETA

;

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinizde çerezler ile toplanan kişisel verileriniz Veri Politikası-Bilgilendirmede belirtilen amaçlar ve yöntemlerle mevzuatınıza uygun olarak kullanılacaktır.