Nakliyat Sigortası Nedir ve Niçin Yapılır?

Yükünüzün yollardaki koruyucusu:Nakliyat SigortasıYükünüzün cinsinin ve büyüklüğünün ne olduğu ya da hangi tipte araçla taşındığı hiç önemli değil. Yükünüz yol boyunca birçok riskle karşı karşıya kalıyor. Bu yüzden taşınan yükler için,...

Yükünüzün yollardaki koruyucusu:
Nakliyat Sigortası
 
Yükünüzün cinsinin ve büyüklüğünün ne olduğu ya da hangi tipte araçla taşındığı hiç önemli değil. Yükünüz yol boyunca birçok riskle karşı karşıya kalıyor. Bu yüzden taşınan yükler için, görebilecekleri zararların karşılanması amacıyla nakliyat sigortası yaptırılıyor. Nakliyat sigortası aynı zamanda yükler taşınırken yüksek hassasiyet gösterilmesini ve olumsuzlukların engellenmesini de sağlamış oluyor.
 
Nakliyat sigortasının teminatları yükün cinsine ve nakliyat türüne göre değişiyor. Deniz yolu ya da karayolu üzerinden taşınacak yükler elbette farklı teminatlarla güvence altına alınıyor. Nakliyat sigortası çeşitleri, yük taşınırken hangi risklerin güvence altına alınacağına göre değişiyor. Dar teminat, yükü sadece bazı risklere karşı güvence altına alıyor. Geniş teminat ise her türlü riski kapsıyor. Eğer yükün tamamen zarar görmesi ve tekrar kullanılamayacak hale gelmesi durumlarına karşı bir güvence isteniyorsa Tam Zarar Görme teminatı devreye giriyor.
 
 
Sigortalı nakliyat için eTA’ya güvenin!
 
Nakliyat sigortası güvencesini tercih edenler yükünü eTA ile taşıyor. eTA’da taşınan tüm yükler sevkiyat boyunca taşıyıcı sorumluluk sigortası kapsamında taşınıyor. Yurt içinde karayolu ile taşınan yükünüz taşıma sırasında tedarikçiden yani eTA’dan kaynaklanabilecek zarar ve hasarlara karşı teminat altına alınıyor. Sigortalı nakliyat firmalarında taşınan yükler tedarikçiden kaynaklanan hasarlar dışındaki risklere karşı da korunmak istenyorsa ayrıca Emtea Nakliyat Sigortası yaptırılması gerekiyor. Nakliyat emtea sigortası genel şartları belirlenirken malın cinsi,
Nakliyat Sigortası Teminat Dışında Kalan Durumlar
 
Yükünüz için yaptırdığınız nakliyat sigortası geniş teminat bile olsa bazı durumlarda sorumluluk kabul etmeyebiliyor.
 
Eğer ortaya çıkan zararda sigortalının bir kastı veya hilesi varsa; yük yanlış ambalajlanmış ve istiflenmişse; nükleer ve atomik riskler varsa; savaş, grev, lokavt, kargaşa vb. halk hareketleri sonucunda bir kayıp yaşanıyorsa teminat dışı olan bu zararlar karşılanmaz. Ancak ek teminatlarla bu ve benzeri risklere karşı koruma sağlanabilir.